RM40N40LD
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CHANNEL 40V 42A TO252-2
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM40N40LD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:11.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1314 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):34.7W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)