IAUT260N10S5N019ATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 260A 8HSOF
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IAUT260N10S5N019ATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™-5
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:260A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.8V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:166 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:11830 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)