PHK12NQ03LT,518
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PHK12NQ03LT,518 PDF
Type Description
Series:TrenchMOS™
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11.8A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:10.5mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:17.6 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.335 pF @ 16 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.5W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SO
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)