PSMN2R0-60PSRQ
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
DataSheet
PSMN2R0-60PSRQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:192 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13500 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):338W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)