RTF016N05TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 45V 1.6A TUMT3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RTF016N05TL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:190mOhm @ 1.6A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2.3 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:150 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):320mW (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)