IXTA96P085T-TRL
Description
MOSFET P-CH 85V 96A TO263
DataSheet
IXTA96P085T-TRL PDF
Type Description
Series:TrenchP™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):85 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:96A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:13mOhm @ 48A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:180 nC @ 10 V
Vgs (Max):±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13100 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):298W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)