FDB075N15A-F085
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 150V 110A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FDB075N15A-F085 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.5mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:95 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5595 pF @ 75 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):333W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)