RJK1001DPN-E0#T2
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RJK1001DPN-E0#T2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:-
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:147 nC @ 10 V
Vgs (Max):-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):200W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)