FQP20N06L
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 21A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQP20N06L PDF
Type Description
Series:QFET®
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:55mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:13 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:630 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):53W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)