FDPF10N60NZ
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220F
DataSheet
FDPF10N60NZ PDF
Type Description
Series:UniFET-II™
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:750mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:30 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1475 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):38W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)