IXTA75N10P-TRL
Description
MOSFET N-CH 100V 75A TO263
DataSheet
IXTA75N10P-TRL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:25mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:74 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2250 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):360W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)