IPW60R280C6
Description
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPW60R280C6 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ C6
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 430µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:43 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:950 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):104W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)