DMTH10H010SPS-13
Description
MOSFET N-CH 100V PWRDI5060
DataSheet
DMTH10H010SPS-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11.8A (Ta), 123A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.8mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:56.4 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4.468 nF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.5W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)