APTM10UM01FAG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 860A SP6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APTM10UM01FAG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:860A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.6mOhm @ 275A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 12mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2100 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:60000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2500W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)