TPW4R50ANH,L1Q
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 92A 8DSOP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TPW4R50ANH,L1Q PDF
Type Description
Series:U-MOSVIII-H
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:92A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.5mOhm @ 46A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:58 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5200 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):800mW (Ta), 142W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)