IXTR210P10T
Description
MOSFET P-CH 100V 195A ISOPLUS247
DataSheet
IXTR210P10T PDF
Type Description
Series:TrenchP™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:195A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8mOhm @ 105A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:740 nC @ 10 V
Vgs (Max):±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:69500 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):595W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)