IPD65R420CFDAATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO252-3
DataSheet
IPD65R420CFDAATMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package:Bulk
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:420mOhm @ 3.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 345µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:870 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):83.3W (Tc)
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)