BSC010N04LSIATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 37A/100A TDSON
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BSC010N04LSIATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:37A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.05mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:87 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6200 pF @ 20 V
FET Feature:Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max):2.5W (Ta), 139W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)