PHB66NQ03LT,118
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 25V 66A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PHB66NQ03LT,118 PDF
Type Description
Series:TrenchMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:66A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:10.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:12 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:860 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):93W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)