TSM4800N15CX6 RFG
Description
MOSFET N-CH 150V 1.4A SOT26
DataSheet
TSM4800N15CX6 RFG PDF
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:480mOhm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:332 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.1W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)