IRFU5505PBF
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 55V 18A IPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRFU5505PBF PDF
Type Description
Series:HEXFET®
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:110mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:650 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):57W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)