RM80N30DN
Description
MOSFET N-CHANNEL 30V 80A 8PPAK
DataSheet
RM80N30DN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.8mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3190 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):66W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)