PXP6R7-30QLJ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
PXP6R7-30QL/SOT8002/MLPAK33
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PXP6R7-30QLJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12.6A (Ta), 66.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.7mOhm @ 12.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:133 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4400 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.8W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)