BUK6D230-80EX
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 80V 1.9A/5.1A 6DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BUK6D230-80EX PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.9A (Ta), 5.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:230mOhm @ 1.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:215 pF @ 40 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2W (Ta), 15W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)