AOTF280A60L
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO220F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
AOTF280A60L PDF
Type Description
Series:aMOS5™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1350 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):30W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)