IPD60R280CFD7ATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 9A TO252-3
DataSheet
IPD60R280CFD7ATMA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ CFD7
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:18 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:807 pF @ 400 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):51W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)