APT30M61SLLG/TR
Description
MOSFET N-CH 300V 54A D3PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APT30M61SLLG/TR PDF
Type Description
Series:POWER MOS 7®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:61mOhm @ 27A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:64 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3720 pF/m @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):403W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)