AOW190A60C
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO262
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
AOW190A60C PDF
Type Description
Series:aMOS5™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:190mOhm @ 7.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.6V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:34 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1935 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):208W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)