IXFP10N80P
Description
MOSFET N-CH 800V 10A TO220AB
DataSheet
IXFP10N80P PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, PolarHT™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.1Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:40 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2050 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)