IXTA05N100
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 1000V 750MA TO263
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IXTA05N100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:750mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:17Ohm @ 375mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:260 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):40W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)