NDF03N60ZG
Description
MOSFET N-CH 600V 3.1A TO220FP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NDF03N60ZG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.6Ohm @ 1.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:18 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:372 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):27W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)