PSMN4R0-30YL,115
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PSMN4R0-30YL,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:36.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2090 pF @ 12 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):69W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)