FDPF51N25YDTU
Description
MOSFET N-CH 250V 51A TO220F-3
DataSheet
FDPF51N25YDTU PDF
Type Description
Series:UniFET™
Package:Bulk
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:51A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:60mOhm @ 25.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:70 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3.41 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):38W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)