BSC040N10NS5SCATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 140A WSON-8
DataSheet
BSC040N10NS5SCATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™ 5
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.8V @ 95µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:72 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5300 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3W (Ta), 167W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)