DI110N15PQ
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 150V 110A 8QFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DI110N15PQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:12mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:77 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4700 pF @ 75 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):56W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)