FDP150N10A-F102
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 50A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FDP150N10A-F102 PDF
Type Description
Series:PowerTrench®
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:21 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1440 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):91W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)