RTR025P02HZGTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RTR025P02HZGTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:95mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:630 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):700mW (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)