IPP60R040C7XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 50A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPP60R040C7XKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolMOS™ C7
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:40mOhm @ 24.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1.24mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:107 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4340 pF @ 400 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):227W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)