FDPF55N06
Description
MOSFET N-CH 60V 55A TO220F
DataSheet
FDPF55N06 PDF
Type Description
Series:UniFET™
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:22mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:37 nC @ 10 V
Vgs (Max):±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1510 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):48W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)