R6504ENJTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 4A LPTS
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
R6504ENJTL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.05Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:220 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):58W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)