IPB70P04P409ATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 72A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPB70P04P409ATMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:72A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9.1mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 120µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:70 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4810 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):75W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)