TK10P60W,RVQ
Description
MOSFET N CH 600V 9.7A DPAK
DataSheet
TK10P60W,RVQ PDF
Type Description
Series:DTMOSIV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:9.7A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:430mOhm @ 4.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.7V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:20 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:700 pF @ 300 V
FET Feature:Super Junction
Power Dissipation (Max):80W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)