PSMN1R9-40PLQ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 150A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
PSMN1R9-40PLQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.7mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:120 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:13200 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):349W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)