IXFX40N90P
Description
MOSFET N-CH 900V 40A PLUS247-3
DataSheet
IXFX40N90P PDF
Type Description
Series:HiPerFET™, PolarP2™
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:230mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:230 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:14000 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):960W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)