STP60N3LH5
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 48A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STP60N3LH5 PDF
Type Description
Series:STripFET™ V
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.4mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:8.8 nC @ 5 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1350 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):60W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)