SUD50P04-15-E3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
SUD50P04-15-E3 PDF
Type Description
Series:TrenchFET®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:15mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:130 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5400 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):3W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)