IXTU1R4N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 1.4A TO251
DataSheet
IXTU1R4N60P PDF
Type Description
Series:PolarHV™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9Ohm @ 700mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:140 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):50W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)