IPI100N06S3-03
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 55V 100A TO262-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPI100N06S3-03 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3.3mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:480 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:21620 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)