FQD3P50TM-F085
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 500V 2.1A DPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQD3P50TM-F085 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, QFET®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.9Ohm @ 1.05A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:660 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):2.5W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)