IXFH14N100Q2
Description
MOSFET N-CH 1000V 14A TO247AD
DataSheet
IXFH14N100Q2 PDF
Type Description
Series:HiPerFET™
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:950mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:83 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2800 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):500W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)